TAHTALI RUN TO SKY

Turna.com VK

        Turna.com VK Run is the first vertical kilometers race in Turkey. “ Vertical Kilometers Races “ is the name for the races between 3km – 6km and in minimum 1000m altitude. Tutna.com VK which starts from 1400 altitude that exists in North – East of Tahtalı Mountains, Tahtalı Cukur Plateau will be run in a place on average %25 up to %55 slope in which it is hard to find even footpath and that is totally scree.

        The length of the race is 6 km and altitude is 1210metres. Time is for 2 hours.

        You can think that it is an easy race by conidering its length but from the beginning of the race, the climbing will start and you will have time to warm up just before the race starts. In this case, we think that it will be hard to run in high level of slope after a short period of warm up.

        We warn you that underestimating this competition will be a mistake.

        The finish line is the top of the Tahtalı Mountain in 2365 metres.

İşaretlemeler

Yol üzerinde tarihi Likya yolu işaretleri ve Beydağları yürüyüş yolları işaretlerine sıkça rastlayacaksınız. Bunların dışında Mammut yazılı işaretlemeler ve Baba noktaları yol göstericiniz olacak. Görevli arkadaşlarımız kaybolunabilecek noktalarda sizlere yardımcı olacaklardır. 2017 de sizler için yol gösterici tabelalar ekledik. Dönüş yapılacak yerler ve en fazla kaybolunan noktalara bu işaretler konulacaktır.

Organizasyon ekibi olarak bizler elimizden geldiğince işaretleme yapıyoruz ve kaybolmaları ve kaza riskini minimize etmeye çalışıyoruz. Sizlere verilen KML dosyalarını koşu saatlerinize ve GPS lerinize yüklediğiniz takdirde kaybolma riskini minimize etmiş olacaksınız.

 
 StationDistance (Km)Distance to the
next Station (Km)
TimeReplenishment
Start Yaylakuzdere -- 6 -- --
Finish Olympos Teleferik Zİrveı 6 -- 2 Hours Water, Fruits, Cracker, Soup, Doctor
 

Race course .kml file!

Antalya Web Sayfası